DariuszGuzik.net

Hans Fallada
Co dalej, szary człowieku?

{Kleiner Mann — was nun?}
Sonia Draga 2013

Przekład nagrodzony przez Magazyn Literacki Książki

Kultowa powieść Hansa Fallady w nowym przekładzie.
Na jej podstawie powstała sztuka teatralna, ciesząca się przez całe dziesięciolecia ogromną popularnością. Książka doczekała się aż czterech ekranizacji oraz niezliczonej ilości wznowień.

Niemcy. Lata trzydzieste dwudziestego wieku. Johannes Pinneberg boleśnie odczuwa czasy kryzysu, kiedy to bezrobocie sięga prawie sześciu milionów. Haruje jak wół w obawie przed utratą pracy i choć pozwala przełożonym sobą pomiatać i godzi się na wszystkie dodatkowe obowiązki, i tak posadę w końcu traci. Daremnie puka od drzwi do drzwi w poszukiwaniu jakiegoś zajęcia. Sytuacja zaczyna wyglądać tragicznie, a przed załamaniem nerwowym chroni go już tylko brzemienna żona.

I nagle chłód znika, nieskończenie miękka zielona fala wzbiera w niej i porywa ich oboje. Unosi ich w górę, gwiazdy migocą tak blisko.
— Ale mnie możesz przecież patrzeć w oczy! — szepcze Jaginka. — Zawsze! Zawsze! Jesteś przy mnie, jesteśmy razem…
Fala wzbiera i wzbiera. Pojawia się nocna plaża pomiędzy Lensahn i Wiek, wtedy również gwiazdy były tak blisko, na wyciągnięcie ręki. Powraca dawne poczucie szczęścia, dawna miłość. Coraz wyżej i wyżej, od zbrukanej ziemi w stronę gwiazd.
A potem oboje wchodzą do domu, w którym śpi ich syn.