DariuszGuzik.net

Opera. Kompozytorzy, dzieła, wykonawcy.

{Opera. Komponisten, Werke, Interpreten}
Red. András Batta; przekład zbiorowy
Könemann 2001

Ciemna widownia… cicha muzyka z kanału dla orkiestry… kurtyna powoli podnosi się — i oczom widzów ukazują się nieznane światy. Momenty liryczne i tragiczne przeplatają się ze sobą, porywają nas pełne wyrazu melodie; na koniec wyrażamy aplauz, klaszcząc na stojąco… Wieczór w operze może być źródłem wielu niezapomnianych przeżyć, zaś sama opera od czterystu lat jest częścią europejskiego życia kulturalnego.

Niniejsza książka ukazuje nam fascynujący, ciągle żywy świat opery. Czytelnikowi będzie ona przewodnikiem po 338 operach 124 kompozytorów. Zawarte w niej teksty poświęcone są historii powstania utworów, aspektom muzycznym i instrumentacyjnym, kwestiom związanym z realizacją sceniczną, jak i osiągnięciom artystycznym słynnych śpiewaczek i śpiewaków.

Ponad 1500 ilustracji tworzy bogaty w odcienie i wyrazisty portret całości dzieła operowego; są wśród nich liczne, dotąd nie publikowane projekty scenografii, dawne ilustracje, zdjęcia artystów w poszczególnych rolach i fotografie samych śpiewaków, jak i zdjęcia z przedstawień na scenach operowych, cieszących się międzynarodową renomą. Kilkaset zapisów nutowych — operowych „szlagierów” i muzycznych tematów przewodnich — ożywia prezentację tego najbardziej złożonego z gatunków scenicznych.